Üks võimalik kaitsemeeotod on ennetus. Sellega tulnuks aga pihta hakata juba kevadel ning süüa kuurina B-kompleksvitamiine. Arvatakse, et sama hea mõjuga on aga ka küüslauk ja petersell ning värsket küüslauku manustainuid himustavad vereimejatest putukad palju vähem. Petersellil on ka naha peale määrides lühiajaline sääski peletav efekt.

Tee ise sääsetõrjevahend

Hea sääsetõrjevahendi saab teha ka kodustest vahenditest. Koduste sääsetõrjevahendite puhul tasub aga meeles pidada, et iga inimese organism ja lõhnad on erinevad ning vahend, mis ühel inimesel kõik sääsed ümbert peletas, ei pruugi seda teise puhul üldse mitte teha. Kuid kuna kodused vahendid on odavad ja kergesti kättesaadavad, on neid ka lihtne katsetada, et leida just endale sobivaim vahend.

Variant 1: kehale määritav/pihustatav vahend. Keha lõhna varjavad eeterlikud õlid: sidrunheinaõli, lavendliõli, kaneeliõli, rosmariiniõli, piparmündiõli, nelgiõli, männiõli, basiilikuõli, köömneõli, neemipuuõli, teepuuõli jt. Lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli. Eeterlikest õlidest sääsetõrjevahendit tehes tasub järgida rusikareeglit: 5-10% eeterlikku õli ehk üks osa eeterlikku õli ja 10-20 osa baasõli või alkoholi. Nii et väiksema koguse tegemiseks kasuta 10-25 tilka eeterlikku õli ja kaks supilusikatäit baasõli või alkoholi. Ühte segusse tasub segada kahte eeterlikku õli. Baasõlideks sobivad oliiviõli, päevalilleõli vm külmpressitud baasõli, eks igaühele ikka vastavalt isiklikule eelistusele; alkoholina võib kasutada viina. Hoia saadud segu tumedas pudelis, otsese päikese eest varjus ja jahedas.

Ära mine eeterlike õlide kasutamisega liiale, kuna suuremas koguses kasutades võivad need nahka ärritada. Kindlasti kasuta puhast eeterlikku õli, mitte aroomiõli. Mõistagi ära kanna eeterlik õli segu katkisele nahale ning väldi selle sattumist silma. Tea ka seda, et looduslik ei tähenda alati ohutut, kuna paljud inimesed on ka eeterlikele õlidele allergilised. Sestap tuleks neist valmistatud vahendit esmalt proovida esmalt nahal väikesel pinnal. Eeterlikest õlidest tehtud segusid tupsuta pulsikohtadele, nt randmel, meelekohtadel ja kaelal.

Variant 2: ujuvad küünlad, mis hoiavad sääsed eemal. Selleks vajad purki, vett, ujuvat küünalt, tsitronellaõli, piparmünti, sidrunit, laimi ja rosmariini. Lisa kõik ained veele ning süüta kõige peal küünal, mis soojendab purgis olevaid tsitruselisi, ürte ning eeterlikke õlisid, levitades seejuures sääski segadusse ajavaid lõhnasid. Selliseid purke võiks teha rohkem kui üks ning ümbritseda nendega oma pikniku- või grilliplats. Miks mitte ka improviseerida ning katsetada teiste, just endale meele järgi olevate, eeterlike õlidega. Meeleolu lisavad sellised laternad õdusale õhtule igal juhul. Samuti saab kasutada sääskede peletamiseks erinevaid viirukeid.

Neil aga, kel aega või tahtmist ise katsetada napib, leiavad poelettidelt ka mürgivabu sääsepeletajaid. Laste jaoks on näiteks eriti mugav sääski- ja puuke peletav Eestis leiutatud käepael MozziWatch.

Puugihammustuste vältimiseks:

  • kanna heledat, pikkade varrukatega riietust, kus on puugid kergemini märgatavad

  • topi püksisääred sokkide või kummikute sisse

  • kasuta puugitõrjevahendit

  • peale looduses käiku kontrolli kogu keha

Allikas: looduspere.ee

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid