Maja ehitus algab juba õige asukoha ja krundi valimisest. Ise ehitades on võimalus valida, millistes tingimustes hakkab uus kodu paiknema: kust ilmakaarest paistab päike, kas tegu on suure liiklusega tänava või tupiktänavaga, kas krundil on kõrghaljastus või ostetakse tühi plats, kas on naabrid ja kes nad on. Kui olla valmis maja otsingutel, siis võib juhtuda, et kui isegi meeldiv maja on leitud, ei ole selle asukoht sobiv.

1. Kas soovid eriprojekti?

Tellides eriprojekti, saab maja ehitada täpselt oma pere vajaduste ja soovide järgi. Valmis eramut ostes tuleb tõenäoliselt teha järeleandmisi: kas pole olemasolev küttelahendus kõige mõistlikum, planeeringus on ebakõlasid või on puudu midagi sinu jaoks olulist, näiteks vann või saun, mida teinekord pole ka tehniliselt võimalik enam lisada. Kui valida ise ehitamine, siis tasub investeerida heasse projekti ning kaasata kogenud arhitekt, kes oskab juba planeerimise etapis soovitusi jagada ning aitab ära hoida vigade tegemist. Asjatundlik ning pühendunud arhitekt oskab juba projekti valmimise staadiumis anda nõu, kuhu majas planeerida kommunikatsioonid – mis on üldse tehtav ja mis mitte – või kuidas lahendada krundi eripäradest või kujust tulenevaid erisusi.


2. Kas sul on aega?

Kuna otsustada on palju ja valikuid sadu, siis on ise ehitamine kindlasti oluliselt ajakulukam. Aega nõuab kõikidesse võimalustesse süvenemine, nende plusside ja miinuste kaalumine, pakkumiste võtmine ja otsuse tegemine. Siin tuleb kasuks hea planeerimisoskus, samuti teadmine erinevatest ehitusetappidest, et osata ajastada erinevaid töölõike ning arvestada ettevalmistuseks ja tööde tegemiseks kuluvat aega. Valmis eramu ostmisel jääb kogu pikk planeerimisosa ära, aega kulub vaid endale sobiva objekti leidmisele.

3. Kas sinu eelarves on ruumi ootamatutele kuludele?

Täna võib öelda, et juba valmis eramu ostmine võib olla oluliselt soodsam kui ehitamine. Praeguses turuolukorras tõusevad kuust kuusse juba ainuüksi maatükkide hinnad. Ehitamisel tuleb arvestada lisaks krundi hinnale ka veel selliste kuludega, nagu projekti maksumus, eriosade projektide tasud, ehitusjärelevalve, mõningatel juhtudel ka sisearhitekti või sisekujundaja teenus. Paraku tuleb igasugu ehitamisega ette ootamatusi ning see võib tähendada lisakulusid. Ehitamise eelarvesse tuleks kindlasti lisada ka nii võimalikud apsakad, ümbertegemised kui ka materjalide hinnatõus.

Kui müüakse järelturu eramut, siis jätab müüja tihti sinna sisse kõik aknakatted, valgustid ja vahel ka suure osa mööblist, kuna kõik see on soetatud ja kombineeritud vastavalt maja mõõtudele ja stiilile. Neid asju aga maja müügihind üks ühele ei sisalda, seega maja ostes on juba see soodsam, et osa sisustusest tuleb kauba peale. Ise maja ehitades tuleb osta kõik, lülititest-pistikutest kuni valgustite ja vaipadeni välja.

4. Kas sinu jaoks on oluline ise kogu protsessi kontrollida?

Endale ise maja ehitades saab olla kindel, kuidas ja millise kvaliteediga on ehitatud, milliseid materjale on kasutatud, mis on seina sees ja kuidas midagi on soojustatud. Valmis eramu puhul saab seda kõike müüjalt või arendajalt küsida ning projektist järele vaadata. Siiski puudub see, mis ise maja ehitades – võimalus kogu protsessi ise kõrvalt jälgida ning kontrollida.

Neid ja paljusid siin nimetamata aspekte arvesse võttes saab igaüks teha vastavalt oma soovidele ja võimalustele otsuse, kas ehitada maja ise või osta valmis eramu. Kui otsust teha on keeruline või on vaja kõrvalseisja asjatundlikku nõu, võib otsustamisel või sobiva maja leidmisel appi võtta kinnisvaramaakleri.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid