Kuna samblale meeldib kasvada enamasti põhjakaares, tasub juba täna aias jalutada ning kriitilise pilguga just maja põhjapoolset külge uurida.

Põhjalik katusepesu vabastab katuse samblast

Olgu maja, saun või suvila – tõhusalt saab katuse samblast puhtaks katusepesuga. Asendamatu abimees on survepesur. Pesu eel tuleb mõned olulised asjaolud enda jaoks läbi mõelda:

  • Turvalisus. Katusepesu ei ole päris sama mis autopesu – kõrgus nõuab erilisi turvameetmeid. Madalama kaldega katusel toimetamisel piisab turvarakmetest, kuid sügavama kaldega katus eeldab isegi korvtõstuki kasutusvajadust. Vaid õige varustus tagab turvalisuse ja efektiivse katusepesu.

  • Katuse kaitsetöötlus. Sammal ja vetikad on üsna vintsked elanikud, kes ennast igas väiksemas mikropraos püsivalt sisse seadnud. Pärast pesu on katusele mõistlik teha mikroorganismide eest kaitsev hooldus. Katuse ühtlane katmine samblatõrjega likvideerib nähtamatud mikroorganismide jäägid ka sügaval katusematerjalis ja takistab tõhusalt nende kohest tagasiteket - nii on lootust pääseda juba poole aasta pärast järgmisest katusepesust. Ilma kaitseta katusepesu jätab katuse pinnale soodsad tingimused koheseks uueks elutekkeks ning pead juba mõne aja möödudes protseduuri uuesti ette võtma.

  • Puhtus. Samblahulk, mis katusel pesitseb, tundub pärast pesu maapinnal oluliselt tüütum. Kui hoone lähedal on iluaed või köögiviljapeenar, tuleb arvestada, et osa samblatükke katuselt mööda hoovi laiali lendab. Kindlasti tasub eos kinni katta pinnad, mida on hiljem tüütu ja keerukas mudast puhastada.

Miks on vaja katust hooldada ja pesta?

Kuigi maja seisab vundamendil, on just katus kõike vundamendil asuvat kaitsmas. Katusele tekkivale samblale ja värvimuutusele tuleb kriitilise pilguga tähelepanu pöörata, enne kui hilja.

Vaikselt kuid visalt lõhuvad katusel elavad vetikad ja sammal katusematerjali enda. Veel enam, sammal kogub endasse niiskust ja vett, mis tekitab katusekonstruktsioonidesse ohtliku lisaraskuse. Pikaajaline koormus mõjub hävitavalt kogu majale.

Ja muidugi, kui just pole tegemist sambla- või murukatusega, on sammal katusel lihtsalt kole ning muudab maja üldise väljanägemise hooletuks ning muserdunuks. Katuse vahetus on kulukas ettevõtmine ning vahel tehakse seda ennatlikult. Teinekord piisabki hoopis põhjalikust katusepesust ja samblatõrjest, mis tüütu sambla ja lisaraskuse eemaldab ning katusele hulga kuluefektiivsemalt uue väljanägemise annab.

Samblased vihmaveerennid

Katuse küljes olevad samblased vihmaveerennid võivad olla kodule sisuliselt nähtamatu oht. Rennidesse kogunenud mustus koormab tuulekastilaudu ning painutab rennide kaldeid, mis omakorda tekitavad ummistusi ning planeerimatut lisaraskust.

Igakevadise katusepesu juurde peaks kuuluma ka vihmaveerennide survepesu. Rennid jäävad puhtad nii seest kui väljast ning nähtamatu oht saab eemaldatud.

Tegusale perele ei ole katuse puhastamise ettevõtmine midagi uut, kuid kui igapäevaseks kasutamiseks survepesur puudub, kõrgused ebameeldivad on ja samblatükke täis lillepeenar tundub kui halb unenägu, tasub usaldada katuse- ja rennide puhastamine professionaalile. Regulaarse samblapesu on oluline, sest nii võib pääseda hilisematest remonditöödest ja peatsest katusevahetusest. Suuremat sambla vohamist saab regulaarse katusepesuga ennetada, kuid probleemi olemasolul tuleb katusega esimesel võimalusel tegeleda.