TOP 5: kõige kasulikumad köögiviljad, mida tasuks aias kindlasti kasvatada


TOP 5: kõige kasulikumad köögiviljad, mida tasuks aias kindlasti kasvatada
Foto: Shutterstock

Kuigi turult või poest saab köögiviljad palju väiksema vaevaga kätte kui kodus kasvatades, ei ole midagi paremat, värskemat ega vitamiinirikkamat, kui oma aiast nopitud päikesesoojad tomatid või mahlast nõretavad porgandid. Kui sind on õnnistatud aiaga, ei ole veel hilja mõni kasulik köögivili mulda pista ja hiljem vilju nautida. Vaata, mille poolest on need viis köögivilja kasulikud ja asu tegudele!

Suvel leidub ka turul head ja värsket kraami, kuid selle asemel, et suure valiku hulgast just need kõige-kõige ilusamad ja kodumaised üles leida, kulub ikka oma aeg. Kodus kasvatatud ja otse peenrast nopitud köögiviljad trumpavad turukraami üle iga kell — esiteks on saab nad peenralt kätte just siis, kui vaja ja seda ülivärskena. Lisaks on nad ka maitsvamad ja toitainerikkamad, kui poe- või turulettidel. Samuti on koduses põllumajanduses võimalik ise tervisesõbralikke väetiseid ja putukatõrjevahendid valida.

1. Porgand

Foto: Roberto Verzo/flickr

Porgand sisaldab aeglaseid süsivesikuid ja hulgaliselt kiudaineid. Samuti pakatavad nad mineraalidest ja vitamiidest sisaldades niatsiini, kaaliumit, mangaani, C- ja B6-vitamiine ning beetakaroteeni, mis muutub organismis A-vitamiiniks. Viimane pidurdab organismis muuhulgas vananemisega seotud protsesse. Et päevast A-vitamiini kogust kätte saada, ei ole vaja üldse palju — piisab lausa ühest pisemast porgandist, et päevane vajadus kenasti ära katta.

Seotud lood:

Nipid kasvatamiseks:

Porgand on külma suhtes üks vähem tundlikke köögivilju ning teda saab külvata lausa jaanipäevani. Mõni perenaine on porgadisaaki kogunud suisa novembris. Mullaniiskuse suhtes on porgand tundlikum kasvu alguse poole, siis peab taimi vajadusel kastma, kuid hiljem võib ta kasvada ka suhteliselt kuival pinnasel. Porgandit ei tohi aga kindlasti üle kasta, sest sellisel juhul kasv pidurdub, värvus jääb heledaks ning porgand ise maitsetuks.