Mäenõlvale ehitatud eramu Norras

 (2)
Aasta tehasemaja 2016 finalist
Aasta tehasemaja 2016: EstNor OÜ, Eramu Norras
Foto: Maris Tomba

Aasta tehasemaja 2016 konkursil oli meie lugejate lemmikute hulgas ka Norrasse ehitatud eramu. Kuna krunt asub mäenõlval, tekkis vajadus eri tasapindade järele. Majas on hästi ühendatud energiasäästlikkus, ruumikus ja praktilisus. EstNor OÜ tegevjuht Renee Mikomägi sõnul sündis maja kliendi ja arhitekt Mats Põllumaa (arhitektibüroo Kawand OÜ) koostöös.

Koostöö kliendiga sujus üldse väga hästi. Kõiksugused probleemid — eks neid ikka tuleb ehituses ette — said kiiresti lahendatud ja kogu protsess sujus tõrgeteta.

Foto: Maris Tomba

Ehitamise muutis keeruliseks asjaolu, et majal on kolm tasapinda, mis kõik on kokkupuutes maaga ehk hoone tuli ehitada treppis mäenõlvale. See seab teatud riskid — kas maja ja vundament omavahel ka kokku sobivad? Õnneks läks kõik hästi.

Foto: Maris Tomba
Seotud lood:

Kuna tellija on Norras tuntud naislaulja ja kuna tema abikaasa on samuti muusik, sai majja ehitatud helikindel muusikastuudio. Erinõudmisega tuli arvestada juba maja projekteerimisel ja selle kohta olid kindlad nõuded.

Foto: Maris Tomba

Maja elemendid toodeti tehases ühe kuuga, objektil kestis kogu ehitusprotsess neli kuud. Tehasemaja ehitamise puhul on kõige tähtsam põhjalik projekteerimistöö — tugevusarvutused, sõlmed, elementide ja montaažijoonised jne. Ilma ehitusinsenerita head tehasemaja ei saa. Puitkarkassil elementmaja puhul on kõige tähtsam see, et ehitatud oleks tihedalt. Sees peab olema korrektselt paigaldatud aurutõke, väljas vee- ja tuuletõke.

Foto: Maris Tomba
Foto: Maris Tomba

Kui kasutada õigeid lahendusi ja materjale, teenib üks puitmaja mitme põlvkonna elanikud ilusasti ära, sõnab Mikomägi põgusas vestluses.


Katkend artiklist "Fookuses: AAsta tehasemaja 2016", mis ilmus Eesti Ekspressi kuukirjas Moodne kodu 27. aprillil 2016.

SAMAL TEEMAL:

Aasta tehasemaja 2016 lugejate lemmik - Metsade keskele järve äärde rajatud energiasäästlik elamu

Aasta tehasemaja 2015 lugejate lemmik - Võrratu käsitöö-palkmaja, kus on ühendatud sajanditepikkune traditsioon ja kaasaegsed lahendused