Eestlaste jõulud välismaal — kuidas peetakse?


Eestlaste jõulud välismaal — kuidas peetakse?
Kollaaž

Los Angeleses jõulukaunistustelt kokku ei hoita, Inglismaal — mida rohkem, seda uhkem, Austraalias võib jõule pidada piknikuga rannas, Taanis on au sees punutud südamekesed… Loe, millised on eri maade jõulukombed, millest saavad osa ka kaugel elavad eestlased.

Eestlaste jõulud välismaal: Los Angeleses kaunistuste pealt kokku ei hoita

Eestlaste jõulud välismaal: Los Angeleses on katustel lumemehed, saanid ja jõuluvana Foto: Mari-Liis Userdnov

Mari-Liis Userdnov on Los Angeleses elanud kolm ja pool aastat ning kolmed jõuludki juba seal peetud. Lumemehed, saanid, jõuluvana katusel ja muud kaunistused ehivad nii vaesemate linnaosade maju kui ka Beverly Hillsi häärbereid. Ja kuigi pühade ajal on seal sooja 21 kraadi, siis paari tunni autosõidu kaugusel mägedes leiab ka lund.
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Jõulukaunistused Inglismaa kodudes — mida rohkem, seda uhkem

Eestlaste jõulud välismaal: Jõulukaunistused Inglismaa kodudes — mida rohkem, seda uhkem Foto: Christel Bevils
Seotud lood:

Jõulud on Inglismaal aasta kõige suurema püha ja tegelikult on terve detsember üks suur pidu. 11 aastat Inglismaal Yorkshire`i maakonnas elanud Christel Bevils kirjeldab, kuidas sealmail jõule peetakse. Kuninganna kõne, puuvõõriku all suudlemine, tehiskuused ja kingid saab luuletuseta...
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Eksootilisel Bali saarel tähistatakse värvikirevat ja kaunistusterohket galungani

Marjam Vaher

Seekord rändame imelisele Balile. Viis kuud Balil elanud eestlanna Marjam Vaheri sõnul seal jõule eriti ei peetagi — mõned päevad enne meie jõule tähistatakse hindu püha galungani. Jõulutunnet Marjamil sel aastal polegi, aga galungan oli vinge!
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Austrias ronivad majadel täispuhutavad jõuluvanad, päkapikke seal pole ja suur trend on puidust kaunistused

Eestlaste jõulud välismaal: Austrias ronivad majadel täispuhutavad jõuluvanad, päkapikke seal pole ja suur trend on puidust kaunistused Foto: Helle Parnell

Austrias on eksterjööris üheks eriti omapäraseks kaunistuseks täispuhutav jõuluvana, kes mööda redelit maja katusele pürgida üritab, küll aga pahatihti pigem majaröövel kui heatahtlik jõulutaat välja kipub nägema...
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Jõulud kuumas Austraalias — piknik rannas?

Eestlaste jõulud välismaal: Jõulud kuumas Austraalias — piknik rannas? Foto: Kätlin Suvi

Kätlin Suvi on veetnud kahel viimasel aastal jõulud Melbourne`is, kus jõuludeks kaunistatakse linnatänavad ja peetakse jõuluteemalisi laatasid ning kontserte. Tavakodaniku jaoks on pigem huvitavam aeg 1. detsembril algav suvi, mis tähendab peatset pikemat puhkust ning väliste tegevuste ja barbeque-hooaega.
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Norra päkapikud, inglid, tähekesed ja 40 miljonit martsipanifiguuri

Eestlaste jõulud välismaal: Norra päkapikud, inglid, tähekesed ja 40 miljonit martsipanifiguuri Foto: Terje Lillemaa

Terje Lillemaa on Norras elanud ligi 10 aastat, seega on seal nii mõnigi jõuluõhtu veedetud. Terje kodus on jõule ikka Eesti moodi peetud, kuid üldiselt ei erine Norra jõulud eriti Eesti jõulupühadest. Mõni päev enne jõule kaunistatakse kodud pärgade, päkapikkude, inglite ja tähekestega. Üha rohkem ja rohkem kaunistatakse maju tulede ja pärgadega ka väljast. Tuppa tuuakse jõulupuu.
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Taanis on põhiaksessuaarideks punutud jõulusüdamed, tähed ja Taani lipukesed

Eestlaste jõulud välismaal Taanis on põhiaksessuaarideks punutud jõulusüdamed, tähed ja Taani lipp Foto: Liisi Tagaküla

Taanis on kodu ja kodu kaunistamine pühade ajal väga olulised. Kui ilmad muutuvad külmemaks ja vihmaseks, siis veedavad taanlased enamiku ajast toas ja naudivad hygge`t. Seda ei ole võimalik otseselt tõlkida, aga see tähendab midagi õdusat ja mugavat ning on sellele laiuskraadile väga vajalik ja iseloomulik, et külm ja pime aeg üle elada. 8 aastat Taanis elanud Liisi Tagaküla räägib lähemalt.
Loe edasi...

Eestlaste jõulud välismaal: Jõulud Maltal — traditsioonidest ja kaunistustest

Eestlaste jõulud välismaal: Jõulud Maltal — traditsioonidest ja kaunistustest Foto: Birgit Oidram

Jõulud on Maltal üks aasta tähtsamaid pühasid, nagu kõikides kristliku kultuuriruumi riikides. Erinevalt Eestist on jõulude traditsioonil katoliiklikul Maltal aga märksa rohkem religioosset hõngu, sest tegemist on ikkagi Jeesuslapse sünniga, ning vaatamata jõulude ümber valitsevale kommertslikule kärale on oluline rõhk usurituaalidel, jõulukaunistustel ning Jeesuse sünniga seotud näitustel, kus Piibli-stseenid on enamasti käsitsi nikerdatud. Maltal 6 aastat elanud Birgit Oidram räägib lähemalt.
Loe edasi...

  • Hea eestlane välismaal, kirjuta ja saada meile pildid sellest, kuidas sina jõule pead. Kirjuta aadressil moodnekodu@delfi.ee. Mõnusat jõuluootust!