Kõige sagedamini lekitavad keskmises elamises soojust seinad, katus, aknad-uksed, põrandad ja kelder. On mõned tööd, mis aitavad energiakadu vähemalt osaliselt vähendada. Vaatame lähemalt, mida ühe või teise probleemi puhul annab ära teha.

Keldri seinad neelavad soojust

Üldjuhul tehti vanasti maja ehitamisel esmalt betoonist vundament, siis sellele betoonist kattekiht ja sellele tasapinnale ehitati maja. Seetõttu on maja keldriseinad kokkupuutes maaga.

Talv meie laiuskraadidel on üsna karm. Maapind maja ümber külmub umbes 1 meetri ulatuses või isegi rohkem. See tähendab, et keldri seina ülemine osa on negatiivse temperatuuri lähedal. Seinaosa soojendamine tarbib palju energiat.

Kuidas sellist energiatarbimist siis vähendada? Hea lahendus on keldriseinte seestpoolt soojustamine. Väike mineraalvilla või vahtplaatide kiht on temperatuuri oluliseks muutmiseks piisav. Paigalda 5 cm laiused raamid, pane neile villa või vahtplasti ja lisa peale kipsplaat või OSB-plaadid.

Maja alumise korruse põrand neelab samuti soojust

Kui majal kelder puudub, peab esimese korruse põrand vastu seisma külmale, mis talvel maapinnalt tuleb. Selle tõttu soojendatakse tänapäevases majas vundamenti üsna paksu polüstüreenikihiga. Tegelikult paigaldatakse niisuguse vundamendiga majadele kohe sisuliselt külmakindlad põrandad. Kuid kui sinu maja on vanem hoone, pole sul tõenäoliselt sellist põrandat.

Põrandat saab soojustada ainult suurte remonditööde korral. Kui on võimalik põrandat tõsta vähemalt 10-15 cm, ilma et oma käega lakke ulatuksid, võid otsustada põrandakütte ja põrandaküttesüsteemide kasuks. On erinevaid põrandakütte variante. Isegi kui sul pole keskkütet, võid paigaldada elektriküttega põranda, mida lülitad sisse ainult talvel külmemate ilmadega.

Uksed ja aknad ei ole täiesti temperatuurikindlad

Sageli esineb paradoks — oled vahetanud vanad aknad paar aastat tagasi plastikakende vastu, kuid toas on ikkagi külm.

Kahekordse klaaspaketiga aken kaitseb tavaliselt 20-kraadise külma eest ilma igasuguste probleemideta. Aga ainult siis, kui see on õigesti paigaldatud. Kas paigaldasid aknad ise? Kui palkasid professionaalid, kui mitu aastat garantiid nad andsid? Garantii puudub? See on koht, kus meie ehitusturul on probleem — kui otsida kõige odavamat tööd, tuleb lõivu maksta kvaliteedile.

Kuidas soojusleket parandada? Külm pääseb sisse tavaliselt viimistluse ja plastikraami vahelt. Esimene asi, mida peaksid talvel tegema, on tihendama aknad spetsiaalse aknatihendusriba abil. Teatavaid pragusid saab tihendada hermeetikuga (silikoon). Nii peatad vähemalt osaliselt soojuse lekkimise.

Katus ei lase palju soojust läbi

Tihti arvatakse, et katus on peamine koht, kus soojus lekib. Erinevate arvutuste kohaselt laseb katus läbi 20-25 protsenti soojusest. Kuid see ei ole nii palju kui seinte puhul. Need lasevad kokku kaduda 30-35 protsenti energiast. Kuid patuoina otsimise asemel vaatame, mida teha, et seda protsenti vähendada vähemalt poole võrra.

Kaldkatusel on vähemalt kolm kohta, mis on probleemsed. Need on katusehari, korstna ümber paiknev ala ja vihmaveetoru viimistlus. Ühendusi saad kiirelt tihendada kasutades vahtkummi.
Korstnat ümbritsev tsoon peaks olema ka täiendavalt soojustatud. Muide, korstna kaudu võib tuppa tulla ka külma õhku. Eriti siis, kui sul on kodus kamin, mida kasutad üsna harva. Selle vältimiseks kasutatakse spetsiaalseid korstnapatju, mis lasevad suitsu välja, kuid takistavad külma sisenemist.

Katuseisolatsiooniks on soovitatav kasutada ekovilla. Seda pihustatakse ja see on palju tihedam kui mineraalvill, mida linnud või hiired kergesti kahjustavad ja mis ei ole nii paks nagu vahtplast. Seda meetodit kasutatakse uute ehitiste soojustamiseks, mistõttu tuleks kaaluda renoveerimist ja vana katuse nõuetekohase soojustamise võimalusi.

Kõige suuremaks lekkeallikaks on seinad

Jah, seinad on kõige suuremaks lekkeallikaks, eriti vanemates majades. Vana ehitustehnoloogia oli vigane — kaks kihti telliseid ja nende vahel õhupilu. Selleks, et vältida fassaadi edasist töötlemist, oli välimine kiht valgetest tellistest ja sisemine kiht aukudega punastest tellistest. Kahjuks ei ole sellised seinad tõhusad ja lasevad keskkonda palju soojusenergiat. Kuidas neid soojustada?

Valikuid on kolm:

Fassaadi soojustamine;
Siseseina soojustamine;
Seinas olevate vahede täitmine ekovillaga.

Igal juhul on see üsna kallis lahendus, sest maja seinte pindala on palju suurem kui katus. Sa ei saa ka lihtsalt ühte seina soojustada ja jätta ülejäänusid mitmeks aastaks soojustamata.
Sisemine soojustamine on palju lihtsam. Siin saad seda teha ühe toa kaupa. Erilist tähelepanu tuleb pöörata seinte- ja põrandanurkadele ja liitekohtadele.

Kui majaseintes on õhupilu, on soovitatav konsulteerida spetsialistidega, kas seda saab tihedalt täita ekovilla või muu vedelikul põhineva isolatsioonimaterjaliga. Mõnedes kohtades tuleb seina lammutada, mistõttu on oluline, kui palju selle parandamine maksab.

Muidugi ei tasu arvata, et ainult eelpoolmainitud viis kohta lekitavad toasoojust. Kahjuks on neid veel. Üks selline koht on köögi õhuventilaator. Kas see on sul hästi paigaldatud ja talvel ei lase külma sisse? Sama käib õhukonditsioneeri, veetorude ja elektrijuhtmete kohta. Need on väikesed detailid, kuid kui neid on palju, võib soojuskadu olla märkimisväärne. Neid kohti tuleks seega samuti hinnata. Ka 1-5 protsendi võrra väiksem soojuskadu vähendab küttekulusid juba aasta lõikes üsna tuntavalt.

Allikas: K-Rauta

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid