Haisulukul on kanalisatsioonisüsteemis täita väga oluline roll, sest sinna kogunenud vesi takistab torustikus tekkival haisul tuppa tungimast. Sellest siis ka niisugune nimetus. Peale selle aitab haisulukk tänu oma konstruktsioonile kinni püüda suurema osa sellest soovimatust kraamist, mis pererahva hooletuse või teadmatuse tõttu kraanikausist alla lastakse, lootuses, et kui see minu kraanikausist alla läheb, siis on see kellegi teise probleem.

Paigutage haisuluku alla mõni tühi kauss või ämber ning keerake haisuluku põhjakork lahti. Tõenäoliselt langeb haisulukku kogunenud sodi kaussi või ämbrisse, mille võib siis sõltuvalt konsistentsist kas WC-potist alla lasta või prügisse kallata. Haisuluku põhjakork tuleks seejärel puhastada, oma kohale tagasi keerata ning valamu kasutamist võib rahulikult jätkata.

Et vesi ka tulevikus kraanikausist hoogsalt alla läheks ning ummistunud torudega tegelemist vältida, võiks kraanikausi äravooluava ette soetada väikese sõela. See on väike ja tõhus abimees, mis takistab suurematel jäätmetükikestel torustikku sattumast. Samuti on selle puhastamine oluliselt lihtsam kui haisulukku kogunenud ummistuse likvideerimine. Profülaktika mõttes võiks aga ka haisulukku kuni paar korda kuus puhastada, et ennetada sinna kogunenud prügi torustikku sattumist.

Kui see siiski juhtuma peaks ja haisuluku puhastamisest ei piisa, siis võiks appi võtta valamupumba, mida vahel ka kummimusiks kutsutakse. Valamupumba kasutamist tuleb alustada valamu, vanni või dušinurga äravoolu ava veega katmisest. Seejärel tuleb valamupump avale asetada ning hakata pumpa jõuliselt üles-alla liigutama. Valamupumba poolt tekitatud surve suunab tekkinud ummistust suurema läbimõõduga kanalisatsioonitoru suunas ning kui pumpa piisava järjekindlusega kasutada, õnnestub ummistunud torustik taas puhtaks saada. Vaakumpumba poolt ummistunud torus liikuma pandud veel on tohutu jõud.

Kui haisulukk on puhastatud ja valamupumbast käed rakkus ning vesi ikka alla ei lähe, siis võite proovida veel viimast ja kahtlemata kõige tõhusamat ummistuse likvideerimise nõuannet, milleks on santehniku kutsumine. Ja muidugi on eelnevad näpunäited mõeldud inimesele, kes on harjunud tekkinud probleemidega ise tegelema. Kui endal pole vähimatki kavatsust torustiku hingeeluga lähemat tutvust teha, siis võib rahuliku südamega eelnevad näpunäited tähelepanuta jätta ja kohe torumehega ühendust võtta.

Allikas: Santehnik.ee