1. Esik

Esik on kodu üks olulisemaid ruume — see on uks meie eluenergiale, teekond sinna ja sealt edasi peab olema takistusteta, kutsuv ja puhas. Kui energia meie kodus on värske ja liikuv, aitab see kaasa uute võimaluste ilmnemisele elus.

Kui eluenergia voolab, on meil selgem siht ning meie tegemised sujuvad takistusteta. Kui tunnete, et olete oma elus justkui “kinni jäänud” ning koju jõudes valdab teid loidus ja tegevusetus, siis vaadake üle teekond teie majja või korterisse. Heida pilk välisuksele ja veendu, et see on korralik ja hooldatud.

Foto: feng shui reeglite kohaselt tasub vältida klaasosaga välisust — kuigi hea Chi enegia siseneb majja uste-akende kaudu, siis ahvatleb klaasuks ligi ka muid energiaid. Kodune ruum olgu privaatne ja seda eraldagu välismaailmast korralik ja pilkupüüdev uks. Foto: Shutterstock


Kõik, mis ei täida ilu, mugavuse või turvalisuse eesmärki, tuleb eemaldada. Siia alla kuuluvad nii katkised ukselingid, hooldamata trepikojad aga ka kuivanud või haiged taimed.

Välisukse värv on samuti oluline: eelista tule-elemendi värve nagu punane, oranž, kollane, lilla või roosa. Kui välisuks asetseb põhja suunas, eelista sinist või musta värvi.

Mis puutub välisukse ees olevasse treppi, siis suure esiku puhul pole muret, kui trepp paikneb välisukse ees. Pisikese esiku puhul võiks trepp paikneda teisiti.

Toas ei tohiks välisukse vastas olla peeglit, sest väidetavalt surub see kogu hea energia elamisest välja, kui avad tuppa sisenedes ukse.

Hea elutuba on organiseeritud ja puhas ning seal puuduvad üleliigsed esemed. See on sätitud nii, et seal on mõnus olla ja suhelda. Ka ei soovitata elutuppa planeerida kontorinurgakest, sest see viib mõtted tööle.

Jälgida tasub ka ilmakaarte mõju. Päikesevalguse poole avatud ruumi puhul on vaja värvimängu võimendada, st hea on valida ruumi ka mõni erksam värv. Seevastu põhjapoolsema elutoa puhul seda rahustada malbemate ja rahulikumate beežide-hallide, helesiniste või valge varjunditega.

Feng shui kohaselt on elutoa sisekujundus tasakaalus, kui seal on viis elementi. Need elemendid peavad olema aga erinevas proportsioonis. Näiteks kui elutoas on kamin, siis akvaariumit selle lähedale asetada ei tohiks, sest tule- ja vee-element võivad koos tekitada energiakonflikti. Kamin on otseühenduses välismaailmaga. Seetõttu tuleb kamina kohale riputada peegel või peegeldav ese (näiteks pilt metalse raamiga).

Foto: Ka kamina kohale kinnitatud teler ei ole feng shui aspektist üldsegi halb variant.

Elutoas peab olema pilgupüüdja, et suunata tähelepanu akendelt ära ruumi sisse. Selleks sobivad maalid, skulptuurid, akvaarium, kamin, klaver jt. See aga ei tähenda, et aknaid oleks vaja kuidagi varjata — elutoas olevad aknad peaksid olema alati puhtad ja kardinate tagant avatud ja tuppa võiks pääseda võimalikult palju loomulikku valgust.

Magamistoas ei tohiks olla televiisorit, arvutit ega treeningvahendeid. See on koht, mis peab olema rahustav, vaikne ja rahulik ning kus puuduvad segavad asjad. Magamistuba on oluline tihti tuulutada või kasutada õhupuhastit, et sealne õhk oleks võimalikult värske, sest see aitab lõõgastuda.

Tähtsal kohal on voodi: sellel on hea voodipeats, kvaliteetne madrats ja piisav kõrgus. Samas peetakse feng shui järgi halbadeks vooditeks neid, mille on all voodikast, sest viimased ei lase energial ringelda.

Foto: eelistada tasuks tugeva voodipeatsiga lahendust ning paigutada peats vastu seina.

Voodi võiks asetseda uksest kaugel või sellega diagonaalis. Voodi taga võiks olla ka tugev ja toetav sein. Voodit ei ole hea asetada selliselt, et pea jääb aknaseina. See ei paku meile piisavalt tuge ega turvatunnet magamise ajal. Kui see on aga ainus asend, kuidas saab voodi paigutada, siis peab voodil olema tugev peats, mis pakub kaitset.

Parim asetus on selline, et peatsisse jääb sein ilma akendeta ning vasakule ja paremale seinajupp, kus ei ole uksi-aknaid. Et tekiks tunne, justkui istuksid suures turvalises käetugedega tugitoolis.

Kui voodis lamades ei ole näha tuppa sisenejat, siis paigaldage seinale peegel, mis tagab ülevaate magamistoa uksest. Seejuures on oluline, et magades ei näeks peeglist iseennast ning et see ei peegeldaks otseselt voodit, mis võib tuua liigseid inimesi teie suhtesse.

Köögis võiksid olla maitsetaimed: need lisavad värskust ja toovad head energiat, sidudes elamise loodusega.

Mis puutub köögitarvetesse, siis on parem, kui köögis on vaid need esemed, mida vajad ja päriselt kasutad. Proovi hoida köögi töötasapinnad puhta ja organiseerituna. Lahtised terariistad köögis peavad olema asetatud nii, et nende teravad otsad on peidetud või ripuvad allapoole. Seetõttu on nagid, kus kulbid, labidad ja muud tööriistad allapoole ripuvad, head. Samuti on hea nugade panipaik puitaluses, tera on kaitstud ja säilib vahedana.

Köögi suurimaks ohuks on tuleelemendi(pliit) ja vee-elemendi (valamu) konflikt. Nende lahutamiseks piisab 45-60 cm vahemaast. Viimase puudumisel tuleb appi võtta Puu energia. Valamu ja pliidi vahele pange puidust lõikelaud, puuviljavaagen või potis kasvav maitsetaim.

Harmoonilise vannitoa loomine pole lihtne. Esiteks on tähtis vannitoa asukoht. Feng shui kohaselt pole hea, kui vannituba asub maja keskel. Hea oleks luua vannitoast nii-öelda kodune spaa: koht, kus lõõgastud ja puhkad muredest.

Oluline on teada, et Vee element on seotud raha ja rikkusega. Ummistunud kanalisatsioon on rahaliste hädade algus, sest heaolu ei jõua meieni. Ka tilkuv kraan kõneleb raha kiirest kadumisest — see tuleb ja läheb. Seega peavad meie kanalisatsioon ja veetorustikud olema alati korras. Samuti ei tohiks kunagi üles jätta WC poti kaant.

Kõige enam on kodudes probleeme vannitubade ehk veega seonduvate ruumide tasakaalustamisega. Liiga emotsionaalset vannitoa energiat rahustab eriti hästi Maa stiihia energia, täpsemalt pruunikad-beezikad (kuldsed pruunid) toonid ja horisontaaltriibud. Samuti naturaalsed materjalid.

Vannitoas võiksid olla ka suur ja ilus peegel: see soodustab vee-elemendi kohalolu ja on ühtlasi praktine. Kindlasti ei tohi peegel koosneda mitmest osast, sest see jagab inimese näo ja keha mitmeks osaks, moonutades nii meie minapilti iseendast. Vannitoa peeglis ei tohi olla mõrasid ja tuhmumist. Need sümboliseerivad mõrasid ja tuhmumist meie elus, õnnes ja tervises.

Vannitoas võiksid olla ka erinevad valgusallikad: suured aknad mõjuvad hästi, ent tehislik valgus on ka oluline. Pime vannituba teeb inimese vastuvõtlikuks haigustele.

Omal kohal on ka lõhnad. Võid kasutada rahustavaid, ergutavaid, romantilisi ja puhastavaid lõhnu. Kõik oleneb enesetundest ja sellest, millise atmosfääri soovid luua.

Foto: teravate nurkadega laud ei ole kõige parem lahendus ning võimalusel tasub eelistada ovaalselt lauda.

Tähtis on, et laud oleks ruumiga proportsioonis: kui söögituba on suur, võiks ka söögilaud olla suur. Toolid võiksid olla korraliku seljatoega ja sobida söögilauaga.

Sööginõud võiksid olla sellised, mille välimus on nii meeldiv, et need lausa tõmbavad ligi. Kõige harmoonilisemateks peetakse ümmargusi taldrikuid. Samas pole kandilised taldrikud feng shui vaatenurgast halvad. Neil on lihtsalt teine, aeglasem energia. Sööginõude puhul peetakse tavaliselt heaks värvivalikuks sinist. Eriti hästi mõjub see, kui oled dieedil. Samas punane, oranž ja kollane tekitavad isu.

Täiskasvanuna pole lastetoa kujundamine just lihtsaim ülesanne, sest kipume ruumi kujundades oma nägemust lapse vajadustest juba alateadlikult esile seadma.

Kui on võimalik valida lastetoa suunda, siis tasub teada, et lastele sobib idakaare energia. Kui ei, saab kujunduse abil muuta harmooniliseks ka teistes ilmakaartes paiknevad ruumid.

Hea une jaoks on vaja turvalist pesakohta, soovitatavalt nurka. Kuna laps magab voodis üksinda, siis on parem, kui üks voodi külg on lükatud vastu seina. Veel parem kui nurka, sest nii tekib hea turvaline yin-tsoon.

Väikselapse toas on hea kasutada pehmeid ja pastelseid värvitoone. Samas proovi mõelda kastist välja ehk ära eelista tingimata kas roosat või sinist. Proovi mõnda muud rahustavat tooni. Kuni 3-aastase väikelapse toas domineerib yin-energia ja parimaks lahenduseks on isegi õrnad ja neutraalsed tapeedid ning mahe valgus, mitteläikivad materjalid, pehmed tekstiilid, madal mööbel.

Foto: Eelista lastetoas pehmeid toone ja paiguta voodi võimalusel toa nurka. Kui nurka ei ole võimalik voodit ruumi eripära tõttu paigutada, nagu sellel pildil, siis eelista korraliku peatsiga voodit, mis tekitab lapsel magamise ajal turvatunde.

Suurema lapse tuba muuda õppimist soodustavaks. Kaunista lapse koolilaua ümbrus tema joonistatud piltidega ja perefotodega. Veel tasub teada, et liiga aktiivsele lapsele sobivad külmemad, rahustavad toonid. Apaatsusele kalduvaid lapsi tasub stimuleerida erksate värvide abil.

Kodukontor võiks asetseda magamistoast võimalikult kaugel, sest nendes ruumides valitseb üksteisest väga erinev energia. Juhul, kui toad asuvad vastakuti, siis hoia tubade vahelised uksed suletuna. Kui muud lahendust ei ole ja kontorinurk peab paiknema mõne muu toaga samas ruumis, siis eralda see ülejäänud toast näiteks suure maast-laeni riiuliga. Ole loov ja kasuta oma kujutlusvõimet: kuna tegemist on isikliku pinnaga, võid selle kujundada nii, kuidas ise soovid.

Töölaud aseta uksest võimalikult kaugele ja kindlasti mitte uksega samale joonele. Tööruum peaks olema puhas, organiseeritud ja seal võiksid puududa igasugused nii-öelda kola täis sahtlid, sest need tõmbavad hea energia endasse ja pärsivad töövõimet.

Oluline on laua asend. Töötaja peab nägema kerge peapöördega ust-akent.
Liiga suur laud segab keskendumist ja liiga väikesele lauale hakkavad kuhjuma paberid. Suuruse määrab töö iseloom: projekteerijale suur ja toimetajale väike laud. Töötamist hõlbustavad liikuvad objektid — näiteks kell, aga ka elava mustriga tapeet. Värvidest sobivad töötuppa sinine, indigo, lilla, pruun, naturaalne puidutoon, hõbeda ning kuldse aktsendid.

Allikad: homedit.com, moodnekodu.ee arhiiv

LOE LISAKS:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid