VÄRVIKOOL | Värviteooria põhitõed — mida omavahel võib segada, et tuleks meelepärane toon?
Tunne oma värviringi
Traditsiooniline värviring on kasulik oma võtmetoonide organiseerimiseks ning ühtlasi aitab see koostada täiuslikke värvi- ja kujundusskeeme iga ruumi ja projekti tarbeks.
Eksisteerib kolm põhilist värvikategooriat:
Põhivärvid koosnevad punasest, kollasest ja sinisest. Need on kolm peamist koostisosa, millest kõik ülejäänud värvid valmistatakse.
Sekundaarsed värvid koosnevad oranžist, lillast ja rohelisest. Kõik need toonid on valmistatud kahe põhivärvi omavahelisel kombineerimisel. Nii et punase ja kollase kokkusegamisel tekib oranž, sinisest ja punasest saab lilla ning sinise ja kollase segamisel tekib roheline.
Tertsiaarsed värvid tekivad primaarsete ja sekundaarsete värvide segamisel. Või siis segades omavahel kahte sekundaarset värvitooni. Näitena võib tuua kollakasrohelise (kollane ja roheline) ja fuksiapunase (lillakaspunane ja punane).
Loo oma värviskeem
Kui oled jõudnud oma värviringi loomisega ühele poole ning sellele on paigutatud kõik peamised värvid, tekib sul võimalus luua kolme eri liiki kujundusskeeme, kasutades selleks värvikombinatsioone, millega pole kuidagi võimalik alt minna.
Monokromaatilise või toonimisvärvi skeemides on kasutusel samasuguse värvi erinevad pooltoonid ja varjundid. See skeem töötab imehästi ruumides, kus on vaja luua rahulikku ja vaikset olustikku. Proovi värvida lagi väga tuhmiks siniseks, seinad keskmiselt siniseks ning toas olevad puitdetailid väga intensiivseks tumesiniseks.
Harmoonilised või analoogsed värviskeemid sisaldavad endas värvitoone, mis on värviringis üksteisega kõrvuti. Need sobivad alati ideaalselt pea iga toa värviskeemiga. Sega omavahel siniseid ja lillakaspunaseid või oranže ja punaseid värvitoone.
Üksteist täiendavad või kontrastsed värviskeemid sisaldavad värvitoone, mis paiknevad värviringis otse üksteise vastas. Need värvid mõjuvad üheskoos alati suurepäraselt, olgugi et tegemist on kontrastvärvidega. See skeem pakub alati põnevat värvide mängu ning sõltuvalt sinu valitud toonide intensiivsusest võib lõpptulemus olla kas väga mänguline või hoopiski ülimalt dünaamiline. Näiteks sinine värvitoon mõjub koos oranžiga lausa rabavalt ning ka kollane ja purpurne on üheskoos lausa imelised.
Siis, kui oled värviringi põhimõtte ja peamised nipid selgeks saanud, on edasine juba lihtne — nüüd on sul võimalus eksperimenteerida tohutu valiku eri värvikombinatsioonidega ja koostada täie kindlustundega rabavaid ja meeldejäävaid värviskeeme.
Allikas: sadolin.ee
LOE LISAKS: