Tänapäeval on ehituses peamisteks märksõnadeks energiasäästlikkus, hea sisekliima ja kvaliteet. Suur rolli kodu mugavuses ja energiasäästlikus eluviisis on soojusisolatsioonil. Ilma selleta kulutaksime maja soojana hoidmiseks liialt palju energiat, mis pikemas perspektiivis võib osutuda üpris kulukaks. Lihtsamalt öeldes, on isolatsioon nagu suur kodu ümbritsev kaitsekiht, mis hoiab sooja õhu sees ega lase külmal õhul sisse pääseda.

Ehitusmaterjalide turg rikastub aasta-aastalt uute ning innovaatiliste materjalidega. Erinevad villad, vahtpolüstüreen ning teised soojustusmaterjalid ei kao küll kuhugi, kuid seoses energisäästualase teadlikkuse kasvuga ja ehitistele esitatavate nõudmiste tõusuga muutub järjest populaarsemaks PIR-soojustus (polüisotsüanuraat).
PIR-materjali peetakse uue põlvkonna soojustuseks. Kuna PIR-soojustus on madala soojusjuhtivusega, siis selle materjali kasutamine võimaldab saavutada õhema soojustuskihiga vajalik soojusväärtus.

PIR-materjali omadused
PIR-isolatsioonimaterjal on tuleohutu, loodussõbralik, lõhnatu, füsioloogiliselt ohutu, mõõdupüsiv, vastupidav survele, ilmastiku- ja niiskuskindel. Lisaks talub see erinevaid kemikaale, ei vanane, ei mädane, ei ole sobilik seentele, hallitustele, mikroobidele ega närilistele. Jäigast vahust ehitusmaterjali toodetakse erineva tulepüsivusklassiga, mis ei hõõgu, ei sula, ei tilgu ning ei lagune tükkideks.

PIR soojustust ehk jäika polüuretaanvahtu peetakse umbes 50% energiatõhusamaks, kui mineraalvilladest või vahtpolüstüreenist soojustusmaterjale.
Miks? Kuna PIR-isolatsiooni puhul ei vaja konstruktsioonid eraldi auru- või tuuletõkkekihti, saavutatakse kulude kokkuhoid lisaks kasulikule ruumile ja väiksemale energiakulule ka kokkuhoid töö ja muude ehitusmaterjalide arvelt.

Näiteks mineraalvillaga võrreldes võimaldavad PIR-isolatsiooniplaadid rajada oluliselt õhemaid konstruktsioone ning selle arvelt luua elamisse rohkem kasulikku ruumi. Näiteks 150 ruutmeetrises majas on PIR-materjali kasutades võimalik saavutada +10 ruutmeetrit lisapinda.
PIR-soojustusmaterjalide paigaldamine on lihtne ja kiire. Juhiseid järgides tulevad paigaldamisega toime ka need, kes igapäevaselt ehitustöödega kokku ei puutu. Lisaks on materjal kerge ning seda on võimalik töödelda tavaliste puidutöötlemise masinate ja riistadega.

Kasutamiseks nii ehitus- kui ka renoveerimistöödel

Tihtipeale pole võimalik ehitise konstruktsioone väljastpoolt soojustada. Renoveerimisel saab PIR-materjali kasutades soojapidavamad konstruktsioonid olemasolevaid konstruktsioone muutmata. See välistab ruumi väiksemaks muutmise ja lisakonstruktsioonide ehitamise vajaduse.
Näiteks pööningu soojustamisel piisab, võrreldes soojustusvillaga, oluliselt õhemast PIR materjali kihist. Pööningu jaoks tähendab see kõrgemat ruumi ning samuti rohkem kasulikku pinda. Lisasoojustuse saab paigaldada ehitise sisepindadele, ilma fassaadi kuluka uuendamiseta, kuna ennekõike tellisvoodriga majades ja kivimajades on lisasoojustuse paigaldamine seinte välisküljele sageli kallis ning mitmeetapiline töö.
Järjest enam kogub populaarsust PIR-materjali kasutamine ka saunas.

Kuidas materjal valmib?

PUR/PIR-soojustusmaterjal ehk soojustusplaat ehk polüuretaanvaht on loodussõbralik, lõhnatu, füsioloogiliselt ohutu, mõõduspüsiv, vastupidav survele, ilmastiku- ja niiskuskindel, talub erinevaid kemikaale, ei vanane, ei mädane, on mittesobiv materjal seentele, hallitustele, mikroobidele, närilistele.
Isolatsioonimaterjale valmistatakse mitmete materjalide segamisel, et moodustada jäik vahttoode. Reaktsiooni käigus tekkiv kuumus soodustab gaaside aurustumist rakkudesse, mis tagab PIR-materjalile suure soojusefektiivsuse. Lõpuks kaetakse tekkinud vahtplast kahe fooliumkihiga, mis erineb sõltuvalt plaatide lõppkasutusest.
Soojajuhtivus 0,022 W/mK, survetugevus 150 kPa, mahutihedus 30 kg/m3.
Allikas: Puumarket, Evari, Ruumala

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid