Mullafreesiga saab isegi kartuleid korjata! Milline mullafrees valida väiksesse koduaeda, milline aga põllule?

 (1)
Mullafreesiga saab isegi kartuleid korjata! Milline mullafrees valida väiksesse koduaeda, milline aga põllule?
Husqvarna

Selleks, et aiapidajat ei ootaks kevadel tihke ja raskesti töödeldav pinnas, mille läbikaevamine on jõumehe töö, võiks juba sügisel võtta appi mullafreesi. Tuleb ju pärast saagi koristamist ära teha sügiskünd. Eriti tõhus abiline on frees suurel aiamaal, kus masin aitab töö kiirelt ja konti murdmata ära teha.

Mullafreesi ei tasu siiski uisapäisa osta, vaid valida masin enda ja maalapi vajadustest lähtuvalt.

Väiksesse koduaeda ja põllule sama frees ei sobi

Kui koduaias on peamiselt lillepeenrad ja väike köögiviljaaed ning muruplats, siis sobivad ees paikneva tööorganiga mullafreesid. Kui aed on pisike, siis võib valida väiksema mudeli, aga kui peenraid on mitmeid, siis kulub ära kandekäepidemega või ratastel masin, mida on lihtsam erinevate aialappide vahel manööverdada.
Väikesed mullafreesid kaaluvad alla 30 kilogrammi ja on reeglina ka väiksema mootoriga ja vähema jõudlusega kui võimsad seadmed.

Kui hoolitsust vajab juba suurem muruplats või tihke pinnasega üleskündmist ootav põld, siis tuleks valida taga asetseva tööorganiga mullafrees.
Mida tihkem ja kivisem on pinnas, seda võimsama mootoriga masinat tarvis läheb. Jälgi, et ratastel oleks ka veojõudu ja masin kindla ning vastupidava ülesehitusega. Keskmise suurusega, kuid mitmekülgsed masinad kaaluvad 40-60 kilo ja sobivadki keskmisesse aeda või väiksemale põllule. Suurema maa läbitöötamiseks on vaja tõsisemat tööriista.

Seotud lood:

Nagu elus tihti juhtub, on abimeest tarvis erinevate tööde jaoks. Kui kodu juures on nii lilli, peenramaad, murupinda kui köögiviljapõldu, siis tuleks valida mullafrees, mille külge saab ühendada ka teisi vajalikke tööriistu, näiteks niidumasinat, käru, lisaatrasid ja servalõikurit.
Freesiga saab isegi kartuleid korjata, murumättaid eemaldada, pinnase hapnikusisaldust suurendada ja kuivendusvagusid rajada, kui soetada juurde vastavad lisaseadmed. Masin ise peab küll selle võrra võimsam ja kallim olema, et sinna saaks vajalikke tööriistu külge ühendada. Mõned lisaseadmed on ühildatavad ainult suuremate, mõned ainult väiksemate mullafreesidega.

Mida freesi soetades veel silmas pidada?

Ükskõik millist tööriista ostes tasub valida seade, mis on vastupidavast materjalist ja kindla ehitusega. Ainult nii saad kindel olla, et ostetud masin peab töötegemisele vastu ja jääb ustavaks abiliseks pikaks ajaks.

Mida tihkem ja kivisem on pinnas, seda võimsama mootoriga masinat tarvis läheb. Kuvatõmmis videost

Mootori valikul eelista tuntud firmasid, sest kui masina jõud raugeb ja mõni osa vajab väljavahetamist, on tuntud firmade varuosasid lihtsamini saada ja need on sageli ka parema hinnaga.

Töömugavuse lisamiseks on paljudel freesidel tagurpidikäik ja reguleeritav käepide. Tagurpidikäik tuleb kasuks siis, kui aiamaal on palju manööverdamist. Jälgi, et olemas oleks ka turvalukustus, mis välistab käikude segamini mineku.

Reguleeritav käepide lubab masina sättida sobivasse asendisse, et töötamine oleks kergem. Näiteks seljavaludega kimpus inimesed võiks valida ergonoomiline seadme, mille saab enda käe järgi mugavaks sättida.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare