Miks on tarvis kasutada trellil sidurit ja kuidas seda seadistada?

 (5)
Miks on tarvis kasutada trellil sidurit ja kuidas seda seadistada?
Shutterstock

Paljud inimesed, kel pole trelli sidurit vaja või ei tea, kuidas see töötab, jätavad selle lihtsalt kõrgeimale seadistusastmele (numbrile). Kui ülekeeramine ja kahjustus materjalile pole probleem, siis miks ka mitte. Korralikku ja ilusat lõpptulemust soovides osutub aga trelli sidur äärmiselt kasulikuks ja suisa vajalikuks.

Trelli mootori kaks peamist parameetrit on kiirus ja vääne. Esimene määrab ära padruni pöörete arvu mingis ajaühikus, teine püüab hoida püsivat kiirust ajal, mil mootorile rakendatakse töö ajal koormust. Kui vajutada trelli päästikut, pannakse mootor täiskiirusel ja täie jõuga pöörlema.

Siduri ülesanne on hoida väändejõudu kontrolli all, vabastades mootori padrunist, kui koormus mootorile ületab kasutaja seadistatud piiri. See võimaldab kruve järjekindlalt ühtlasele sügavusele keerata, seda muidugi eeldusel, et kasutavad kruvid ja materjal töö käigus ei muutu.
On situatsioone, kus sidurit pole vaja - näiteks puurimisel. Sellisel juhul peaks sidur alati kõrgeima seadistuse peal olema, et jõudu maksimaalselt ära kasutada. Mõned trellid kasutavad selleks eraldi puurimismärki, teistel tuleb sidur lihtsalt kõrgeimale numbrile keerata.

Kuidas sidurit seadistada?

Siduri seadistus toimub padruni kraest. Mida väiksem number, seda väiksema koormusega hakkab sidur libisema, mida suurem number, seda sügavamale uputatakse kruvi. Suurim number või puurimismärk ei aktiveeri sidurit üldse, kasutades ära kõik, mida mootor välja anda suudab. Käesolevaks tööks õige siduri seadistus toimub katse-eksitusmeetodil, alustades väiksemast numbrist, liikudes suuremale, kuni soovitud tulemus on saavutatud.

Väikese diameetriga kruvide puhul alusta siduri madalaimast sättest. Shutterstock
Seotud lood:

Kipsi- ja muude lühikeste ning väikese diameetriga kruvide puhul alusta siduri madalaimast sättest. Pikemate ja/või jämedamate kruvide puhul hakka seadistama keskelt, poltkruvide keeramisel võiks alustada skaala kõrgemast otsast. Ideaalselt sisse häälestatud sidur võtab ühe nõksu kaupa üles/alla liikudes natukene aega ja kannatust, kuid pikemas perspektiivis säästab mõlemat.

Üldiselt ei ole hea mõte alustada seadistamisega numbrist, mis tundub just paras. Kui näiteks kõhutunne ütleb, et 8 on antud ülesandeks perfektne, siis alusta paar nõksu madalamalt ja seadista samm-sammu haaval ülesse. Kui soovitav tulemus peab olema täpne ja korrektne, siis mitu korda ühe kruvi häälestamine kaalub üle hiljem ülekeeramisest tingitud frustratsiooni.

Hea teada

Kõik trellid pole ühesugused. Mõnel on krael numbreid rohkem, mõnel vähem, ning ka samal pingel töötavate trellide seaded võivad tihtipeale üksteisest erineda. Näiteks pole Bochi 12V sama, mis Metabo 12V ja Hitachi 18V sama, mis Makita 18V. Lisaks sellele, et kruve või materjali vahetades on vaja sidur ümber seadistada, tuleb seda teha ka trelle vahetades.
Vaata ka õpetust, kuidas õigesti kasutada akutrelli, siit.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare