Keskmiselt on Tallinnas kinnisvara hinnad tõusnud 2009. aastast 80 protsenti. Ülekaalukalt enim on hinnad kerkinud Põhja-Tallinnas. Kesklinna linnaosas on ruutmeetri hind tõusnud 107 protsenti 2228 euroni, Haaberstis 97 protsenti 1252 euroni ning Lasnamäel 94 protsenti 1180 euroni ruutmeetri eest.

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul pole praegust seisu 2007. aasta tipuga mõtet võrrelda, sest hinnatõusu põhjused on erinevad. “Praegu on hinnatõus naturaalne — seda veab üldine elujärje paranemine, inflatsioon, ajalooliselt madal laenuintress ning rikkuse koondumine pealinna,” ütles Vahter.

“Kui viimase buumi ajal lõi hinna üles ebaloogiliselt kalliks muutunud odav kinnisvara ja põlluarendused, siis praegu on tehingute struktuur erinev ning tõusu taga on uute ja uhkete korterite valmimine ja eelistamine. Põhja-Tallinna on ehitatud sadu uusi ja küllalt kalleid kortereid, mis on ka selle piirkonna keskmise ruutmeetri statistilise hinnatõusu põhjus,” ütles Vahter.

“Edaspidi samas tempos hinnakasvu keegi ei prognoosi, sest suur osa tõusust tuli euro kasutuselevõtuga, mis mõjutas ka kinnisvara. Mõnes kohas on ka supp läinud 300 protsenti kallimaks ning 500 krooni psühholoogiline väärtus on praegu pigem 100 eurot,” ütles Vahter.

Statistika kohaselt on 2009. aastast vähim tõusnud hinnad Pirital ja Nõmmel, vastavalt 49 ja 54 protsenti.

Martin Vahteri sõnul pole Nõmmele ja Piritale vahepeal nii palju juurde ehitatud kui teistesse linnaosadesse. “Need kaks rajooni hoidsid ka masu ajal hinda paremini. Sealne kinnisvaraturg on stabiilsem ning rohkem on niiöelda vana raha, kel pole vaja oma kodu odavalt müüa,” ütles Vahter.