
Oktoober aias tähendab esimesi ettevalmistusi talveuneks. On aeg teha aias viimased istutamis- ja kaevamistööd ning koristada aed üleliigsest. Päeva- ja öö temperatuurid on hakanud langema, mistõttu saab alustada juba üsna põhjalike töödega, et aed talveks ette valmistada.
• On viimane aeg istutada sibullilli ja pista mulda veel tulbi- ja hüatsindisibulad. Enne külma on sobiv aeg istutada sõstraid ja vaarikaid — need jõuavad veel juurduda. Oktoobri lõpus võib maha istutada ka küüslaugud ja külvata tilli, peterselli ning koriandrit.
• Korja aiast kokku ja komposteeri viimased ravimtaimed, kõdunenud taimeosad, nõrgad vaarikavarred, püsililled ja köögiviljade maapealsed surnud osad, et vältida kahjureid ja muid haigustekitajaid. Korja viljapuude alt ka mädanenud viljad, sest vastasel juhul võib tekkida puuviljamädanik.
• Riisu rehaga kokku kõik sügislehed ning kasuta neid otstarbekalt, näiteks on nad ideaalsed kompostimaterjaliks. Lisaks saad purustatud lehti lisada ka lillepeenrale ja puude või põõsaste alla, mis rikastab pinnast toitainetega ning aitab säilitada selle niiskust.
• Korista ja hävita kõik haigestunud taimed, et haigus tervetele taimedele edasi ei kanduks. Okaspuudelt eemalda oksalõikuriga vanad ja kollased oksad.
• Sega lehekõdu kompostimullaga, mida pärast aastast seismist saab kasutada nii pinnase parandamiseks kui potitaimede mulla rikastamiseks. Väikene kogus sügislehti tuleks jätta kõdunema ka murule, sest see rikastab murupinda toitainetega.
• Kaeva ümber aiamaa, lisa peenrale komposti ja kõdumulda. Arvesta, et peenart ei tohiks ümber kaevata siis, kui maa on märg või külmunud, kuna saab külmaga murenemise asemel hoopis kahjustada.