Elamuarendusettevõtte Bonava maastikuarhitekt Helen Lindvere sõnul ollakse Eestis võrreldes Skandinaavia riikidega veel linnaruumis ja kortermajade rõdudel aiapidamisega tagasihoidlikud, kuid tegelikult loob meie valgusküllane suvi selleks ideaalsed tingimused. Teadlikult tegutsedes saab muuta ka pisikese aknalaua või kitsa rõdu lopsakaks linnadžungliks, kust näpistada hommikusele võileivale salatilehti ja päikesest magusaid tomateid, nautida erksavärvilist lillemerd ning soovi korral isegi porgandeid kasvatada.

Bonava esindaja selgitab, millele mõelda enne mullakoti ostmist, milliseid taimi istutada ja kuidas linnaaia eest hoolitseda nii, et tulemus saaks täiuslik võimalikult vähese vaevaga.

Taimede valik

Taimede valik sõltub sellest, kas rõdule paistab päike ning kui kuumaks läheb keskpäeval. Päikest armastavad murulauk, sidrunmeliss, rosmariin, basiilikud, tomat ja sidrunhein. Poolvarjulises kohas tunnevad end hästi näiteks erinevad salatid, till, koriander ja spinat. Samuti tuleb jälgida, et valitud liigid oleksid valmis oma elu pottides veetma. Vastasel juhul võivad taimed üsna pea jääda kiduraks, sest ei saa piisavalt vett või toitaineid.

Foto: Alvhem.com

Seemnete või juba ettekasvatatud taimede valimisel võib poodidest otsida erinevaid väikesekasvulisi sorte, mis sobivad potis kasvatamiseks. Köögiviljadest saab pottides ja kastides edukalt kasvatada porgandeid, ube ja isegi kartuleid. Maitsetaimedel ei ole aga midagi pisikesel aknalaual kasvamise vastu. Eriti peab maheda päikese käes peesitamisest lugu basiilik.

Foto: Pixabay

Värvikireva elukeskkonna loomiseks istuta kokku köögiviljad, maitsetaimed ja lilled. Paiguta rippuvad taimed istutuskasti servadesse ning kõrgemad taimed kasti keskele. Peale tavaliste suvelillede vali rõduaeda söödavate õitega taimed nagu suur mungalill või saialill, mida saab suvel kasutada salatite ja magustoitude kaunistamiseks.

Õiged taimed ühes potis vähendavad töövaeva

Õigeid taimi koos kasvatades on võimalik saagikust tõsta, viljade maitseomadusi parandada, tagada vajalikud toitained mullas ja hoida ka kahjurid eemal. Näiteks sobib kurgi kõrvale sibul, kuid redis ja tomat tuleks eemal hoida. Salateid võib kasvatada koos maasikate, kurgi ja sibulaga, kuid petersell tuleks teise potti istutada. Rõduaedade populaarseim taim tomat aga naudib basiiliku, piparmündi ja salatite lähedust. Kuna basiilik armastab valgust ja soojust, kuid pelgab liialt kuuma päikest, sobib ta hästi kasvama tomatite kõrvale. Mõne kõrgema taime varjus kasvades annab ka salat saaki terve suve vältel. Kompositsioonide moodustamine lisab põnevust kogenud rohenäppudele ja on mõnusaks väljakutseks algajale aednikule.

Foto: Shutterstock

Sobilik muld ja potid

Istutamiseks kasuta mulda, mis on mõeldud spetsiaalselt rõdutaimedele, sest hoiab endas paremini vett ja sisaldab vajalikke toitaineid. Pisikesele pinnale aia rajamisel tuleks iga sentimeetrit hästi planeerida, kuid mitte liialt tihedalt istutada, sest ka kõige vastupidavamad taimed, ürdid ja lilled vajavad tugevaks kasvamisel ruumi. Kui taim kasvatab viljad mulla alla, tuleks valida võimalikult sügavad potid. Kuna aga lillepotid muutuvad peale mullaga täitmist ja kastmist oluliselt raskemaks, tuleb jälgida, et rõduaed ei ületaks lubatud kaalu.

Foto: Shutterstock

Piisava niiskuse tagamine

Mida madalamad on potid ja konteinerid, seda vähem on neis mulda, kus niiskus saaks säilida ja seda hoolikam tuleb olla ka kastmisega. Kindlasti peaks kogu kastmissüsteemi hoolikalt läbi mõtlema, et kastmisvesi ei tilguks põrandale ja sealt alumiste naabrite rõdule. Auguta pottide puhul on kindel, et liigne niiskus ei pääse potist välja ning kimbutab varem või hiljem taimejuuri mädanikuga. Auguga pottidest voolab aga kastmisvesi välja ja seepärast tuleb planeerida vee äravool. Ühe kavala nipina saab juba taimi istutades asetada poti põhja väikesed kivid või katkise lillepoti tükid, mis tagavad korraliku vee äravoolu ning aitavad säilitada ka niiskust potist.

Foto: Shutterstock

Hooldus hooaja vältel

Selleks, et rõduaed säilitaks oma kauni välimuse ja saagirohkuse, tuleb aia eest terve hooaja vältel hoolt kanda. Näiteks saab taimedelt lehtede ja okste näpistamise ning piiramisega stimuleerida nende kasvu, muuta taimi tihedamaks ja lükata edasi õitsema hakkamist. Kui hooaja keskel on krõmpsuv salat söödud ja mõned potid hõredaks jäänud, saab neisse külvata teise ringi kiirekasvulisi taimi nagu petersell, rukola ja salatid. Kindlasti ei maksa unustada ka väetamist, rõdutaimede väetamiseks on olemas spetsiaalseid. Söödavate taimede väetamiseks tasuks eelistada looduslikke väetiseid.

LOE LISAKS: