AIAHOOLIK | Sügisusinusest tulvil: heki pügamine ja vanilliga õunamoosi retsept


AIAHOOLIK | Sügisusinusest tulvil: heki pügamine ja vanilliga õunamoosi retsept
Kollaaž. Fotod Kaia-Leena Pino

Kui ilmade pimedamaks muutudes kipub paljusid kimbutama sügismasendus, siis minul tuli see nädal tõeline sügisusinus peale. Ilm oli ka üle pika aja taas üllatavalt tore ning taevast piilus päike ja nii oli puhas rõõm aias toimetada. Esimese suurema tööna võtsin ette hekkide kärpimise ja neid mul jagub. Pean siinkohal taas üht masinat kiitma – nimelt akuga hekilõikurit, mis on selle töö juures tõesti asendamatu abimees.

Kui käsitsi võtaks see pügamine mitmeid ja mitmeid päevi, siis hekilõikuriga saab töö siuh-vilksti tehtud. Pealegi ulatub sellega märgatavalt kaugemale ja nii sai elupuuhekk ilma naabri abita täies mahus kenasti sirgeks pügatud ja teise naabri hekk, mis mu vaarikaid lämmatama kipub, kiirelt saledamaks kärbitud. Hekikääridega oleks mõlemad tööd liiga keeruline upitamine olnud.

NB! Ja kui juba nii tarvilik abimees soetada, tasub muretseda ka kiirlaadija ja tagavaraaku, nii saab ka pikemad pügamistööd muretult tehtud!

Lisaks sai muru taas üle pika aja niidetud ja mulda sai esimene ports lillesibulaid. Osa tulbisibulaid jäi veel ootele, sest nende asupaigas laiutavad endiselt lõvilõuad, keda veel segada ei raatsinud. Küll jõuab!

Seotud lood:

Õitsejaid jagub tegelikult endiselt päris palju. Tundub, et üsna mitmed lilled lähevad teisele ringile. Kollane roos õitseb kaunimalt kui suvel ja “Chilli Clementine” on kasvatanud terve hulga uusi nuppe, millest üks juba tasapisi õit paotab. Viimaseid pingutusi teeb rohevahetajate grupist saadud tore valgetriibuliste lehtedega päevaliilia “Kwanzo Variegata” ning kesksuvel kallite külaliste poolt kingiks toodud suutera on uued õied kasvatanud. Ka maasikas paistab suve jätkumist ootavat ja kasvatab uusi mamme. Ma siiralt loodan, et neil on õigus oma veendumuses, et suvi veel päriselt läbi ei ole.

Ülejäänud aur läheb õunte peale. Korjan neid usinalt meie küla ühiseks suureks mahlapressimiseks ning mõned teen igaks juhuks moosiks ka, teinekord hea külla minnes kingiks võtta. Katsetasin ka ühe pisut teistmoodi õunamoosiga, millele lisab maitset (ja toredaid imetillukesi musti täpikesi) vanillikaun. Kellel tavaliselt moosist villand saanud, võib järele proovida.

Vanilliga õunamoos

  • 1kg õunu
  • 400g suhkrut
  • 1 vanillikaun

Koori, puhasta, tükelda õunad. Pane koos vähese veega potti. Lisa suhkur ja pikisuunas poolitatud vanillikaun. Hauta tasasel tulel kaane all 25 minutit, aegajalt sega. Võta vanillikaun välja, eralda seemned, sega keedise hulka tagasi. Vala keedis purkidesse ja sule õhukindlalt. Nii lihtne ongi!

Mõnusat kohe-kohe algavat oktoobrit!

LOE VEEL:

Kunstnik Tiina Ojaste veesilma ja skulptuuridega paradiisiaed pakub ilu aasta läbi

Kunstnik Aili Vindi korrapärane kodu — Jaapanist inspireeritud

Keraamik Liisu Arro päikeseline, kunsti ja kauneid hetki tulvil kodu promenaadil

FOTOD │ Õnnestunud väliköök pakub koduaias silmailu ja erilisi hetki

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare